Ako zafinancovať rekonštrukciu bytu
Bývanie v meste je pre mladých ľudí veľmi atraktívne. Majú nablízku všetko, čo potrebujú: prácu, priateľov, rodinu, zábavu, možnosti na trávenie voľného času, skrátka všetko potrebné k životu. Nehnuteľnosti v meste sú však podstatne drahšie, ako niekde na dedine za mestom. Navyše z obce za mestom musia každodenne dochádzať, čo im tiež nemusí byť veľmi po vôli. Preto si väčšina mladých vyberie radšej bývanie v byte, ale v meste, ako bývanie v dome na dedine. Veľakrát uprednostnia aj kúpu staršej nehnuteľnosti, ktorú si postupne prerobia podľa vlastných predstáv.
Ako ale takúto rekonštrukciu zafinancovať? Možností je hneď niekoľko. Najideálnejšou možnosťou je, ak môžete „prerábku“ zaplatiť zo svojich úspor. Vtedy presne viete, koľko si môžete dovoliť minúť a nemusíte sa nikde viazať a nikomu nič splácať. Bohužiaľ nie všetci si to vedia takto zariadiť a nie všetkým tieto úspory postačujú. Ak plánujete zainvestovať vyššiu sumu do prerábania, mali by ste vážne porozmýšľať nad pôžičkou. V súčasnosti už síce nemožno počítať s tým, že hypotéku čiastočne využijete aj na rekonštrukciu bytu , ale pomôže vám vyriešiť kúpu danej nehnuteľnosti. Následne môžete svoje úspory využiť na prerábanie. Pri hypotéke však treba počítať so založením nehnuteľnosti, ako aj dlhšou dobou schválenia. Taktiež vám odporúčame využiť hypotekárnu kalkulačku, vďaka ktorej zistíte, kde je pre vás hypotéka najvýhodnejšia. Treťou možnosťou je využiť spotrebný úver. Ten má oproti hypotéke nevýhodu v tom, že má kratšiu dobu splatnosti, vyššiu úrokovú mieru, ako aj maximálnu výšku úveru. Výhodu je zas, že ho vybavíte aj na počkanie a zároveň je to dobrý spôsob, ako získať chýbajúce finančné prostriedky na rekonštrukciu.
Ďalším spôsobom, ako si zútulniť svoje nové bývanie, je stavebné sporenie. Pri ňom si pravidelne odkladáte a ak splníte podmienky (pre rok 2017 platí, že treba vložiť sumu 1327,80€), tak máte nárok aj na štátnu prémiu vo výške 66,39€.prípadne prídete o prácu. Pri rozhodovaní nad pôžičkou je potrebné uvažovať nad tým, či danú vec v danej nutne potrebujem a nepožičiavať si na dovolenky alebo vianočné darčeky.
Text a foto: PR