Žehlenie – časté chyby, ktoré si ani neuvedomujeme
Mnohí z nás žehlenie moc neobľubujú a úspešne sa mu vyhýbajú. No aj napriek tomu, ako ho všetci nemáme radi, musíme mu venovať nejaký ten čas. Veď predsa len, sú kúsky oblečenia, pri ktorých si nemôžeme dovoliť nevyžehliť ich a rovnako je to aj v prípade špeciálnych udalostí. No a dôvodom, pre ktorý žehlenie moc neobľubujete môže byť práve to, že nežehlíte správne. V dnešnom článku vám povieme niečo viac o najčastejších chybách pri žehlení a uvidíme, či sa v tom nájdete aj vy.
Úplne vyschnuté prádlo
Takmer každá žehlička má v sebe funkciu naparovania a my si ju pri každom žehlení zapíname. Prečo? Má to veľmi logické vysvetlenie – oveľa ľahšie sa látka vystrie, keď je vlhkejšia a pôsobí na ňu vysoká teplota, než by sa to malo robiť úplne za sucha. Ak nemáte po ruke žehličku s naparovaním alebo si chcete žehlenie ešte viac uľahčiť, tak zveste bielizeň zo sušiaka keď je ešte vlhká.
Nesprávne nastavená žehlička na vybraný druh látky
Lístočky z oblečenia zvykneme odstrihnúť, no oni majú svoj zmysel a kým neviete presné informácie o tomto kúsku oblečenia, lístok nestrihajte. Nájdete tam informácie, ako sa oň starať, pri akej teplote ho môžete prať a aj to, či je vhodný na žehlenie. Rovnako sa kusy oblečenia líšia aj tým, pri akej teplote je dobré ich vyžehliť. Nižšiu teplotu vyžaduje oblečenie zo syntetických vlákien a prírodné vlákna sa lepšie žehlia vysokou teplotou. Rozdiel je či ide o tričko alebo prestieranie na stôl.
Starostlivosť o žehličku
Žehlička sa veľmi jednoducho zašpiní, zamastí a zanesie. Je to spôsobené vodným kameňom, povrchom oblečenia aj prachom, ktorý na žehličku padá počas toho, ako sa nepoužíva. Niektoré drahšie žehličky sú vybavené odvápňovacím systémom, no aj napriek tomu je dobré tento spotrebič raz za čas dôkladne vyčistiť. Do lacnejších žehličiek, ktoré nie sú tak odolné voči vodnému kameňu je lepšie používať destilovanú vodu.